# Sånn er vi organisert

> Ruters organisasjon er utformet for å best mulig kunne levere og utvikle et godt kollektivtilbud. Vi skal ivareta kundenes og samfunnets behov.

## Dette er Ruter

Ruter er kollektivselskapet i Oslo og Akershus. Vi skal bygge et attraktivt tilbud til innbyggerne i regionen og bidra til en mer bærekraftig samfunnsutvikling. Et samfunn der folk alltid reiser sammen når de kan, og alene bare når de må.  
  
Selve kollektivtransporten utføres av ulike selskaper som har kontrakt med oss. Ruter eier derfor ingen busser, biler, trikker, båter, T-banetog eller andre transportmidler. Sporveien T-banen AS og Sporveien Trikken AS er faste kontraktspartnere, mens buss og båt tildeles kontrakter etter anbudskonkurranser.  
  
Ruter AS er eid av Oslo kommune (60%) og Akershus fylkeskommune (40%).  


## Operatører som kjører for Ruter

Ruter er et kollektivselskap, som koordinerer kollektivtrafikken i Oslo og Akershus. Vi kjører ikke transportmidlene, men vi samarbeider med ulike operatører:  


- T-bane: [Sporveien](https://www.sporveien.no/vare-tjenester/t-banen/)
- Trikk: [Sporveien](https://www.sporveien.no/vare-tjenester/trikken/)
- Buss: [Nobina AS](http://www.nobina.com/no/Norge/), [Connect Bus AS](https://www.connectbus.no/), [Vy Buss AS](http://www.vybuss.no/) og [Unibuss AS](http://unibuss.no/)
- Båt: [Boreal](https://www.boreal.no/forside/) og [Norled AS](https://www.norled.no/)  


## Selskapsstruktur

Ruter har ca. 350 ansatte som fordeler seg på tre resultatenheter og fire enheter for stab og støtte.   
  
Resultatenhetene er direkte involvert i utvikling og drift av kollektivtilbudet:

- Plan
- Drift
- Marked og forretningsutvikling

Stab- og støtteenhetene hjelper resultatenhetene med å operere effektivt og nå sine mål:

- Kommunikasjon og samfunnskontakt
- Mennesker og organisasjon
- Økonomi og styring
- Teknologi og strategi
- Radikale innovasjoner

## Tet Digital

Ruter AS etablerte 1. januar 2024 Tet Digital AS (Tet). Tet er et nytt teknologiselskap med oppdrag å utvikle og levere digitale kundeopplevelser innen bærekraftig mobilitet.   
  
Gjennom et samarbeid mellom flere kollektivtrafikkselskaper i Norge er Tet en plattform for innovasjon og utvikling av fremtidens mobilitetsløsninger. Skyss og Agder Kollektivtrafikk (AKT) ble i mars 2025 medeiere i selskapet. Nå skjer omtrent 69 prosent av alle kollektivreiser i landet gjennom digitale tjenester som Tet leverer.

Når flere fylkeskommuner eier digital infrastruktur sammen, får vi delte kostnader, samarbeid om innovasjon og en styrket posisjon i møte med fremtidens kundebehov.

## Ledelsen i Ruter

## Styret i Ruter

---
Last updated: 2026-10-15
Source: https://ruter.no/om-oss/sann-er-vi-organisert
